Wypadek samochodowy za granicą

Wypadek za granicą. Jak sprowadzić samochód do kraju?

Kolizja lub wypadek drogowy przydarzyć się może zarówno doświadczonym, jak i początkującym kierowcom. Ważne, aby posiadać nie tylko ubezpieczenie obowiązkowe (OC – polisa jest uznawana we wszystkich państwach Unii Europejskiej), a także i dodatkowe (AC – przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić jego zakres terytorialny).

Jeśli przydarzy się nam wypadek za granicą, najważniejsze jest to, aby nie panikować i starać się zachować spokój: zabezpieczyć teren, włączyć światła awaryjne, rozstawić trójkąt ostrzegawczy. Jeśli ktoś został poszkodowany i potrzebuje pomocy, należy zadzwonić na uniwersalny numer alarmowy: 112. Jednak, co potem? W jaki sposób sprowadzić uszkodzone auto do kraju? Mamy do wyboru lawetę samochodową, auto lawetę lub holownik.

Możliwości przetransportowania uszkodzonego samochodu do Polski

Jeśli wypadek, w którym uczestniczyliśmy, nie był poważny, a nasz samochód jest zdolny do ruchu, należy niezwłocznie usunąć go z drogi, aby ta była przejezdna dla innych uczestników ruchu. Nie zapomnijmy także o zrobieniu zdjęć szkód, które potrzebne będą dla ubezpieczyciela. Jeśli jednak pojazd nie nadaje się do dalszego użytku, pozostaje nam wezwać pomoc drogową w postaci lawety lub holownik. Możemy zdecydować się na połączenie telefoniczne z ubezpieczycielem (ten przedstawi dostępne opcje działania oraz przyśle na miejsce zdarzenia pomoc drogową) lub skorzystać z usług prywatnej firmy. Oferta Centrum Pomocy Drogowej Auto Czok obejmuje między innymi holowanie samochodów z polisy Assistance (jako firma mamy podpisane umowy ze wszystkimi ubezpieczalniami), a także pojazdów z OC sprawcy kolizji, wypadku lub stłuczki.  

Auto laweta jako rozwiązanie optymalne?

Czym różni się auto laweta od klasycznej lawety? To pojazd, który służy do transportowania samochodów i maszyn, posiada specjalnie rozbudowaną platformę i jest mniejszy w porównaniu do samochodów z lawetą. Do prowadzenia auto lawet wymagane jest jedynie prawo jazdy kategorii B. W zagranicznym wypadku to właśnie auto laweta okaże się dla wielu kierowców najlepszym rozwiązaniem, które gwarantuje duże bezpieczeństwo w trakcie transportu uszkodzonego auta. Oczywiście, najważniejsze jest precyzyjne określenie szkód. To właśnie w oparciu o nie powinniśmy zdecydować, jaki rodzaj pomocy drogowej, będzie najbardziej ekonomiczny i praktyczny.