wymiana koła

Jak wymienić koło w samochodzie? Porady i sugestie

W karierze większości kierowców prędzej czy później zdarzy się sytuacja, gdy złapią oni „gumę”. Najważniejsze, o czym muszą oni pamiętać w tej sytuacji, to włączenie świateł awaryjnych, spokojne zwolnienie i zatrzymanie samochodu na poboczu. Następnie powinni rozstawić trójkąt ostrzegawczy. Wymiana koła nie jest niczym trudnym. Warto dowiedzieć się, jak zrobić to krok po kroku.

Wymiana koła od A do Z

Wymianę zaczynamy od założenia kamizelki odblaskowej i wyproszenia z samochodu ewentualnych pasażerów. Koła pojazdu ustawiamy na wprost, zaciągamy hamulec ręczny i wrzucamy pierwszy bieg (w skrzyniach automatycznych dźwignię ustawiamy na „P”). Z bagażnika wyciągamy klucz do kół – zazwyczaj znajduje się on przy kole zapasowym. Czasami znajdziemy tam też przedłużkę do klucza, która ułatwia odkręcanie, a w przypadku posiadania śrub zabezpieczających przy felgach, powinniśmy tam też znaleźć odpowiednią przejściówkę. Najpierw staramy się odkręcić każdą śrubę o jeden obrót. Czasami śruby się zapiekają – wtedy niezbędne może stać się użycie preparatu typu WD-40 (warto wozić go w swoim bagażniku). Następnym krokiem jest ustawienie podnośnika. Powinniśmy najpierw zajrzeć do instrukcji, gdzie w naszym modelu samochodu znajduje się na niego „wcięcie”. Najczęściej jest to gdzieś przy progu. Jeśli wymieniamy koło na grząskim podłożu, pod podnośnik powinniśmy deskę. Powoli podnosimy pojazd. Jeśli jest on stabilny, odkręcamy śruby i ściągamy koło, chwytając je od dołu. Koło zapasowe zakładamy na piastę i najpierw palcami, a potem kluczem dokręcamy śruby, wkładając je po kolei na krzyż. Opuszczamy samochód, wyciągamy podnośnik i jeszcze raz dokręcamy wszystkie śruby.

Potencjalne problemy

Jak widać, sama procedura jest bardzo prosta. Podczas wymiany może okazać się jednak, że w bagażniku nie mamy wszystkich potrzebnych akcesoriów, śruby zapiekły się, lub po prostu… nie mamy siły, by je odkręcić. W tej sytuacji możemy sprawdzić, czy nasze ubezpieczenie samochodu nie ma opcji assistance, obejmującej właśnie wymianę koła. Jeśli nie, ratunkiem w sytuacji może być zaufana pomoc drogowa. Po wykonaniu telefonu i podaniu swojej lokalizacji przyjedzie do nas fachowiec, który zabierze ze sobą wszelkie niezbędne akcesoria potrzebne do wymiany koła. W tym wypadku możemy być pewni, że poradzi on sobie nawet z najbardziej niestandardowym problemem.

No Comments

Post a Comment