Zasady działania wypożyczalni samochodów
Podróżowanie samochodem ma niewątpliwie wiele zalet: szybko i wygodnie dojedziemy tam, gdzie rzadko zajeżdża pociąg lub autobus, jesteśmy niezależni czasowo od rozkładów jazdy, a do tego możemy zabrać tyle rzeczy, ile chcemy. Nic więc dziwnego, że wypożyczalnie samochodów cieszą się w ostatnich latach sporym zainteresowaniem. Dla wielu osób, ale i firm, długoterminowy wynajem auta okazuje się lepszą alternatywą dla zakupu własnych czterech kółek. Co warto wiedzieć o funkcjonowaniu wypożyczalni samochodów?
Określ warunki najmu
Znalezienie wymarzonej oferty nie jest trudne. Dzwoniąc do wypożyczalni, informujemy pracownika, od kiedy do kiedy chcemy wynająć auto i opisujemy nasze wymagania co do niego: czy ma to być auto dostawcze, czy osobowe, ile ma mieć drzwi, czy wolimy mały samochód do jazdy po mieście, czy wygodne kombi na wakacje z rodziną itp. Wypożyczalnia przedstawi nam ceny za konkretny model samochodu. Możemy przy okazji zapytać, ile będzie kosztowało wypożyczenie fotelika dla dziecka, GPS, czy łańcuchów na koła – większość wypożyczalni samochodów ma te akcesoria w swoich ofertach. Jeśli warunki będą nam pasowały, pozostaje nam podpisanie umowy i odbiór auta.
Zanim podpiszesz – przeczytaj!
Niestety, wielu kierowców pobieżnie czyta umowy najmu, a jeśli skorzysta z usług nieuczciwej wypożyczalni, słono za to płaci. Przed złożeniem podpisu dokładnie sprawdźmy, do której godziny i gdzie możemy zwrócić samochód. Upewnijmy się, jak wyglądają kwestie posprzątania pojazdu i jego tankowania. Zazwyczaj odbiera się z wypożyczalni auto z pełnym bakiem i w takim stanie należy je oddać. Dokładnie dowiedzmy się, jak wygląda kwestia kaucji i ubezpieczenia samochodu. Kaucja najczęściej blokowana jest na karcie kredytowej osoby wynajmującej pojazd i odblokowywana, gdy samochód wróci do wypożyczani nieuszkodzony. Jeśli chodzi o ubezpieczenie, zastanówmy się, czy wolimy tańszą polisę, w przy której jednak odpowiadamy za mniejsze uszkodzenia do wysokości określonej kwoty, czy droższą, przy której finansowo nie odpowiadamy za nic. Sprawdźmy też, czy wypożyczalnia nie określa w umowie limitu kilometrów, jaki możemy nim przejechać, lub nie nakłada dodatkowych opłat w przypadku, gdy kierowca posiada prawo jazdy przez krótki czas. Dowiedzmy się, czy samochód może prowadzić inny kierowca niż wskazany w umowie, oraz czy możemy nim przekroczyć granicę, jeśli to planujemy. Przed odjechaniem z wypożyczalni dokładnie obejrzyjmy nasz samochód, a jeśli posiada ona jakieś uszkodzenia, zgłośmy je pracownikowi wypożyczalni i ujmijmy w umowie.