wyciągarki samochodowe

Wyciągarki samochodowe w usługach autopomocy

Wyciągarki samochodowe to bardzo powszechnie używane urządzenie, które jest  wykorzystywane zazwyczaj przez pomoc drogową, ale i czasami przez osoby prywatne. Pozwala na wyciągnięcie samochodów z wymagających, piaszczystych terenów lub w przypadku gdy doszło do zjechania z trasy i kierowca nie jest w stanie samodzielnie wrócić na drogę. Z wyciągarek często korzystają także pasjonaci jazdy off-road. Tak duże grono odbiorców i szeroki zakres użytkowania sprawiły, że urządzenia tego typu zagościły na stałe w asortymencie każdej firmy świadczącej usługi autopomocy.

Wyciągarkę samochodową można najczęściej zaobserwować przy lawetach, pojazdach pomocy drogowej oraz samochodach terenowych.

Jakie cechy wyciągarek samochodowych są najważniejsze?

Samochodowa wyciągarka linowa ma bardzo prosty mechanizm działania, który wyposażony jest w nawiniętą linkę o wysokich parametrach uciągu na specjalistyczny bęben, silnik o dużej mocy oraz hamulec. Tego typu urządzenie montuje się zazwyczaj do elementów zawieszenia samochodu, co umożliwia bardzo sprawne i proste korzystanie. Sam uciąg powinien być 1,5 razy większy niż dopuszczalna masa całkowita samochodu. Kolejnym ważnym elementem tego urządzenia jest sposób sterowania. Na rynku dostępne są specjalne systemy pozwalające na korzystanie z wyciągarki w sposób zdalny, co zdecydowanie ułatwia proces wydostania samochodu.

Bardzo ważnym parametrem tego urządzenia jest system zasilania. Wyróżniamy:

  • system elektryczny,
  • system zasilany pompą hydrauliczną,
  • system zasilany pompą mechaniczną,
  • system zasilany akumulatorem,
  • system zasilany silnikiem samochodowym.

Wyciągarki łańcuchowe, czy linowe?

Obecnie odchodzi się od wyciągarek łańcuchowych. Powodem jest to, że w przeciwieństwie do linowych, nie są one odporne na skręcanie oraz posiadają sterowanie ręczne. Obecnie na rynku istnieje tak wiele prostych w użyciu, nie wymagających żadnego wysiłku wyciągarek linowych, że firmy świadczące usługi autopomocy oraz osoby prywatne przestają korzystać z urządzeń łańcuchowych.