ubezpieczenie assistance

Ubezpieczenie assistance. Jak działa i co obejmuje?

Ubezpieczenie Assistance w przeciwieństwie do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) nie jest obowiązkowe, ale niejeden kierowca na własnej skórze przekonał się o jego przydatności w kryzysowych sytuacjach na drodze.

Czym jest ubezpieczenie Assistance?

Jest to dobrowolne ubezpieczenie, którego zadaniem jest zagwarantowanie ubezpieczonemu pomocy w zakresie technicznym, medycznym, informacyjnym i prawnym w sytuacji awaryjnej. Może dotyczyć różnych dziedzin naszego życia, ale najpopularniejsze są te obejmujące podróże, zdrowie i transport samochodowy.

Jeżeli w trasie przydarzy Ci się nieoczekiwana awaria, dzięki ubezpieczeniu Assistance będziesz miał zagwarantowaną natychmiastową pomoc. Zazwyczaj takie ubezpieczenie obejmuje: pomoc drogową w miejscu zdarzenia, holowanie, organizację części zamiennych, pomoc w zorganizowaniu zakwaterowania podróżujących samochodem osób oraz udostępnienie auta zastępczego. Zakres ubezpieczenia w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym może być nieco inny, dlatego zawsze warto się zapoznać z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia przed podpisaniem umowy. Często holowanie jest ograniczone do określonej odległości, samochód zastępczy jest wydawany na z góry określoną ilość czasu, a naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia są realizowane tylko do ograniczonej kwoty i wykonywane jedynie w przypadku stłuczek lub wypadków. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy dane ubezpieczenie działa tylko na terenie Polski, czy także poza jej granicami.

Ubezpieczyciele często dodają podstawowe Assistance jako bezpłatny bonus do ubezpieczenia OC, jednak zazwyczaj jest to bardzo podstawowy pakiet usług, który działa tylko w przypadku kolizji. Jeżeli zależy ci na szerszym pakiecie, warto wykupić osobne ubezpieczenie AC.

Jak skorzystać z ubezpieczenia Assistance?

Jeżeli Twój samochód nagle odmówi posłuszeństwa, a Ty jesteś daleko od domu, wystarczy, że wykonasz telefon do ubezpieczyciela. Infolinia działa 24 godziny na dobę przez wszystkie dni w roku, więc możesz liczyć na jego pomoc niezależnie od godziny czy dnia tygodnia. Ubezpieczyciel zorganizuje dla Ciebie odpowiednią pomoc.