awaria samochodu

Typowe błędy popełniane podczas holowania

Najczęściej świadczone usługi pomocy drogowej w Opolu dotyczą zdarzeń w okolicach autostrady A4. Dochodzi tam regularnie do wypadków i stłuczek, po których często konieczne jest wsparcie pomocy drogowej. Ze względu na zakaz samodzielnego holowania pojazdu na autostradzie, często ta właśnie usługa jest konieczna, by dojechać do domu, najbliższego warsztatu lub zjazdu. Niestety zdarza się, że kierowcy niemający odpowiednich uprawnień holują auto samodzielnie. Jest to surowo zabronione, grozi otrzymaniem mandatu, a przede wszystkim tworzy niebezpieczeństwo na autostradzie. Jakie inne błędy kierowcy popełniają podczas holowania?

Czego nie robić podczas holowania?

Kierowcy popełniają błędy podczas holowanie nie tylko na autostradzie, ale też w innych miejscach. Do jednych z nich, należy przekraczanie dozwolonej prędkości podczas holowania. Auto nie może być holowane z prędkością wyższą niż 30 km/h w terenie zabudowanym, a poza nim można jechać nie szybciej niż 60 km/h. Często kierowcy zapominają o ustawieniu odpowiednich świateł i auto jest holowanie z włączonymi światłami awaryjnymi. Należy pamiętać, że światła te oznaczają, że auto stoi w miejscu, a wprowadzanie innych kierowców w błąd stwarza zagrożenie na drodze.

Jakie są najważniejsze zasady holowania?

Istnieje kilka zasad dotyczących bezpiecznego holowania. Na autostradzie do transportu niesprawnego auta musi być stosowany holownik, a poza nią, samochód musi być holowany na lince mającej od 4 m do 6 m długości. W przypadku stosowania sztywnego holu odległość między autami nie może przekroczyć 3 m. Jeżeli nie dysponujemy oryginalnym hakiem lub nie możemy skontaktować się z nikim, kto pomoże w holowaniu, warto skorzystać z usług pomocy drogowej. Ważne jest też odpowiednie oznaczenie pojazdu. Na tyle auta trzeba umieścić odblaskowy trójkąt ostrzegawczy, a linka holownicza powinna być oznaczona biało-czerwonymi chorągiewkami.