lawety samochodowe Opole

Rodzaje lawet samochodowych. Podstawowa klasyfikacja

Większość kierowców obawia się tego momentu, kiedy zaskoczy ich awaria samochodu w trasie czy na parkingu. Niestety, takie rzeczy dość często się zdarzają. Konieczne może okazać się wówczas skorzystanie z usług lawety samochodowej, szczególnie jeśli do awarii doszło na ruchliwej trasie bądź autostradzie, gdzie holowanie nie jest możliwe. Jakie są rodzaje lawet samochodowych? Oto podstawowa klasyfikacja.

  1. Laweta z płaską platformą

Jest to najpowszechniej stosowany oraz najbezpieczniejszy rodzaj lawet w pomocy drogowej. Zarazem laweta z platformą jest jedną z najwygodniejszych, gdyż wyposażona jest w nowoczesne rozwiązania, takie jak podnośniki, sterowanie hydrauliczne oraz wydajne wysięgniki, co pozwala z łatwością wprowadzić oraz wyprowadzić przewożony pojazd.

  1. Laweta łańcuchowo-hakowa

Choć wcześniej bardzo popularne, dziś lawety tego typu są coraz rzadziej stosowane. Nie należą do najbezpieczniejszych rozwiązań, dlatego są stopniowo wypierane przez nowocześniejsze modele. Wykorzystanie specjalnego haka oraz łańcucha do przewożenia pojazdów mogło narazić je na uszkodzenia kół, zderzaków, lub porysowanie. Dlatego dziś najczęściej wykorzystuje się ten rodzaj lawet do przewożenia samochodów na złomowisko. Można go także użyć w przypadku braku przednich kół przewożonego samochodu, przez co nie może on być holowany przez inne lawety.

  1. Laweta z metalowym jarzmem

Mechanizm podobny do tego w lawecie łańcuchowo-hakowej wykorzystano w lawetach z metalowym jarzmem lub tzw. windą. Zamiast łańcucha korzystają one z metalowego jarzma montowanego między przednimi a tylnymi kołami przewożonego samochodu. Winda hydrauliczna lub wciągarka pneumatyczna podnoszą pojazd nad ziemię ułatwiając wciągnięcie go na lawetę. Nie jest to aż tak bezpieczne rozwiązanie jak laweta z platformą, lecz nieco tańsze w zakupie. Metalowe jarzmo w przeciwieństwie do łańcucha nie stwarza zagrożenia uszkodzenia elementów pojazdu.

  1. Inne rodzaje lawet

Oprócz wyżej wymienionych trzech najbardziej popularnych rodzajów lawet istnieje jeszcze kilka innych. Jednym z nich jest na przykład laweta ze zintegrowanymi najazdami używane przy transporcie wielkogabarytowym (ciężarówki, busy). Istnieją także lawety piętrowe – z dwoma poziomami platform, dzięki którym mogą przewozić dużą ilość pojazdów naraz. Często spotykane na polskich drogach są także platformy na przyczepie, dzięki którym większość samochodów osobowych może przewozić skutery, motocykle czy nawet inne samochody.

Rodzajów lawet jest wiele, ale kiedy potrzebna jest pomoc drogowa niewielu z nas zastanawia się nad ich mnogością. Potrzebujemy szybkiej i profesjonalnej pomocy, dlatego dzwoniąc do firmy, która zajmuje się tym zawodowo, możemy być pewni, że dobierze ona odpowiedni rodzaj lawety by nam pomóc. W swojej ofercie posiadamy aż 8 pojazdów specjalistycznych o różnych parametrach. Jesteśmy zawsze gotowi do pomocy w Opolu i okolicznych miejscowościach.