Likwidacja szkody z OC sprawcy zdarzenia. Jak to zrobić?
OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi płacić każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Jego zadaniem jest ochrona, ale nie właściciela pojazdu, a innych ludzi i mienia, które może zostać poszkodowane na skutek wypadku spowodowanego przez pojazd osoby ubezpieczonej. Polisa ta gwarantuje odszkodowanie za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego kierowcę osobom trzecim. Dzięki niej w razie nieszczęśliwego wypadku nie musimy pokrywać kosztów odszkodowania z własnego portfela, bo zajmie się tym ubezpieczyciel.
Jak postępować po kolizji?
Aby móc bezproblemowo rozliczyć szkodę z OC sprawcy wypadku, trzeba od samego początku wiedzieć, jak postępować. Zaraz po nieszczęśliwej kolizji trzeba zabezpieczyć miejsce zdarzenia, usunąć pojazdy z drogi i spisać oświadczenie. W takim oświadczeniu muszą być zawarte konkretne informacje: dane uczestników zdarzenia, dane pojazdów, opis zdarzenia, w którym dokładnie określimy jego czas oraz miejsce. Dobrym pomysłem jest zrobienie zdjęć miejsca wypadku, a także wszystkich uszkodzeń widocznych na samochodach. Dane spisane w tym oświadczeniu będą potrzebne, aby móc zgłosić szkodę u ubezpieczyciela.
Gdzie i kiedy zgłosić szkodę?
Na zgłoszenie szkody mamy standardowo aż 3 lata, więc nie musimy się przesadnie spieszyć. Zaletą szybkiego zgłoszenia szkody jest oczywiście szybsza wypłata odszkodowania, a często nawet możliwość skorzystania z usługi holowania uszkodzonego pojazdu przez ubezpieczyciela.
Do niedawna szkodę trzeba było zgłaszać u ubezpieczyciela, u którego polisę miał wykupioną sprawca zdarzenia. Obecnie nie ma takiej potrzeby, wystarczy zgłosić ją u swojego ubezpieczyciela, który sam rozliczy się z ubezpieczycielem sprawcy. Ten sposób rozliczania szkód nazywany jest bezpośrednią likwidacją szkód (BLS). Jest to uproszczona procedura, dzięki której można zaoszczędzić sporo czasu, ale można z niej skorzystać tylko w przypadku szkód do wysokości 30 000 zł., jeśli nie ucierpieli w nich ludzie.
Drugą opcją jest zgłoszenie szkody u ubezpieczyciela sprawcy. W dzisiejszych czasach można to zrobić przez Internet albo telefonicznie, nie ma potrzeby stawiać się osobiście w biurze ubezpieczyciela.