awaria samochodu zimą

Jakie awarie samochodowe najczęściej zdarzają się zimą?

Zimowy okres sprzyja awariom aut, ze względu na niskie temperatury, w których podzespoły mogą działać w ograniczonym zakresie. Szczególnie dotyczy to samochodów niegarażowanych, które często podczas intensywnych opadów śniegu dostarczają swoim właścicielom wielu problemów. Części, które często ulegają awarii zimą ze względu na bardzo niskie temperatury, należą: akumulator, alternator, rozrusznik oraz wtryskiwacze i sterowniki świec w przypadku samochodów z silnikiem diesla. Również zawieszenie i felgi, ze względu na ciągły kontakt ze śniegiem, błotem i solą, mogą ulegać większemu zużyciu i wykazywać się awaryjnością.

Co najczęściej psuje się w aucie zimą?

Do najczęstszych awarii zalicza się awarię akumulatora, który rozładowuje się pod wpływem niekorzystnych warunków, czyli niskiej temperatury. W tego typu przypadku trzeba skorzystać z pomocy właściciela innego pojazdu, by uruchomić auto przy pomocy kabli rozruchowych, użyć specjalistycznego przyrządu, tzn. prostownika bądź skontaktować się z pomocą drogową. Kierowców dotykają również problemy z uruchomieniem silnika, które nie wynikają z rozładowanego akumulatora, a z awarii układu zapłonowego. Często wynika to z problemów ze świecami zapłonowymi, przewodami wysokiego napięcia oraz cewką zapłonową.

Jakie inne problemy z autem zdarzają się zimą?

Niskie temperatury oraz wilgoć wpływają źle na działanie elektryki i elektroniki w samochodach. Mogą powodować problemy z rozruchem pojazdu oraz z działaniem wielu podzespołów. Niekorzystne warunki pogodowe są często przyczyną problemów ze stykiem na łączeniach, co może skutkować np. awarią automatycznego otwierania szyb. Do spotykanych zimą awarii zalicza się również spalenie hamulców wynikające z jazdy na zaciągniętym hamulcu ręcznym.