wymiana żarówki w samochodzie

Jak wymienić żarówkę w samochodzie?

Kierowcy z długim stażem doskonale wiedzą, że wymiana żarówki w aucie nie przypomina wymiany koła – nie da się zrobić tego szybko na poboczu autostrady. W samochodach produkowanych do lat 90. było to o wiele prostsze, gdyż wszystkie pojazdy miały ogólnie nieskomplikowane konstrukcje. Obecnie jednak, gdy większość z nich naszpikowana jest elektroniką, a układy pod maską montuje się jak najbardziej kompaktowo, wymiana żarówki dla wielu osób okazuje się długą lekcją cierpliwości.

Krok po kroku

Zanim zabierzemy się do wymiany, warto upewnić się, jak w naszym modelu samochodu dostać się do lamp. W niektórych samochodach wymaga to nawet zdemontowania obudowy filtra powietrza i wyjęcia akumulatora, a w innych skręcenia kół w lewo, by dostać się do nich przez klapy w błotnikach. Z lampy odczepiamy osłonę przeciwkurzową, wypinamy wtyczkę z kablami zasilającymi, a następnie samą część. Zanim wyjmiemy starą żarówkę, zobaczmy, w jakiej pozycji się znajduje, by łatwiej nam było zamontować nowy element. W niektórych pojazdach żarówka blokowana jest blaszanymi zatrzaskami. Tu sytuacja wygląda podobnie – nową żarówkę mocujemy dokładnie tak, jak zużytą. W przypadku tylnych lamp najczęściej dostajemy się do nich przez odsunięcie tapicerki w bagażniku. Z kolei żarówki świateł pozycyjnych i kierunkowskazów mają wtyczki, które obracamy i wyjmujemy razem z żarówką. Szczególnie ostrożnie powinniśmy obchodzić się z żarówkami halogenowymi, przy których dotknięcie szklanego poszycia gołą dłonią znacząco skracają ich żywotność.

Pomoc specjalistów

Nawet osoby, które lubią pomajsterkować przy swoim samochodzie, poddają się gdy mają same wymienić żarówkę. Pracę przy lampie często utrudnia mała ilość miejsca, która wymusza precyzyjne i delikatne ruchy. Dlatego warto zlecić to zadanie specjalistom, którzy w popularnych modelach potrafią wymienić żarówkę z zamkniętymi oczami. Serwisy oferujące naprawy powypadkowe zazwyczaj wykonują tę usługę stosunkowo szybko i tanio. Korzystając z usług specjalistów mamy też pewność, że żarówka zostanie zamontowania poprawnie. Oznacza to tyle, że lampy będą skutecznie oświetlały nam drogę, jednocześnie nie oślepiając kierowców samochodów, którzy będą jechali z naprzeciwka. Żarówki zawsze warto wymieniać w parach. Mają podobną żywotność, jeśli więc zużyje nam się jednak z nich, możemy spodziewać się w niedługim czasie problemów z drugą.

No Comments

Post a Comment