Jak oznakować niesprawny samochód na drodze?
Podczas holowania oraz postoju niesprawnego auta należy zadbać o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Kolizja lub awaria samochodu na drodze, szczególnie przy ograniczonej widoczności, zwiększa prawdopodobieństwo dojścia do kolejnych, niebezpiecznych zdarzeń, dlatego w takiej sytuacji należy odpowiednio oznaczyć miejsce.
Jak prawidłowo oznaczyć miejsce awarii lub kolizji?
Najważniejszym elementem, który pomaga w utrzymaniu bezpieczeństwa na drodze, jest trójkąt ostrzegawczy. Produkt ten musi znajdować się obowiązkowo w każdym pojeździe. Należy ustawić go w odległości jednego metra od samochodu, w przypadku, gdy postój jest zabroniony, czyli auto stoi np. na jezdni. Koniecznie trzeba też włączyć światła awaryjne. Jeżeli do awarii doszło w terenie niezabudowanym, samochód należy ustawić możliwie jak najbliżej krawędzi drogi i włączyć światła awaryjne. Trójkąt powinien znajdować się od 30 do 50 metrów za autem.
Jak oznakować miejsce awarii na autostradzie?
Jeżeli do awarii doszło na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu, trójkąt ostrzegawczy trzeba ustawić w odległości 100 metrów od miejsca zdarzenia, a auto musi mieć włączone światła awaryjne. Warto również założyć kamizelkę odblaskową, zwłaszcza, gdy do awarii doszło w godzinach nocnych. Awarie na autostradzie są szczególnie niebezpiecznie, dlatego jak najszybciej należy wezwać pomocą drogową.
Jak oznaczyć holowane auto?
Podczas holowania niesprawnego auta należy przestrzegać kilku zasad, dotyczących m.in. prędkości holowania. Samochód musi mieć włączone światła mijania, a z tyłu, po lewej stronie pojazdu należy umieścić trójkąt ostrzegawczy. Ewentualnie można zamontować inny odblaskowy element. Niezależnie od tego, czy auto jest holowanie za pomocą sztywnego, czy miękkiego holu powinno się go oznaczyć biało-czerwonymi pasami lub chorągiewką.