laweta Opole

Holowanie na drodze ekspresowej. Czy to legalne?

Poruszanie się po drodze ekspresowej zwykle jest sprawne i przyjemne. Jednak awarie pojazdów mają to do siebie, że lubią pojawiać się w najmniej oczekiwanych momentach. Droga szybkiego ruchu jest jednym z takich przypadków. Kierowcy w takich momentach nerwowo zastanawiają się, co mogą zrobić. Rozsądnym rozwiązaniem jest wówczas oczywiście holowanie samochodu. Jednak czy jest ono legalne na drodze ekspresowej?

Holowanie tylko w przypadku awarii

Aby można było holować pojazd na drodze ekspresowej, musi zostać spełniony jeden warunek, czyli musi wystąpić awaria. Kierowca pojazdu w pierwszej kolejności ma obowiązek zjechania na awaryjny pas. Następnie należy odpowiednio zabezpieczyć pojazd, czyli ustawić trójkąt ostrzegawczy minimum sto metrów za autem (podczas samego holowania trzeba będzie go zamontować po lewej stronie z tyłu samochodu). Warto też dodać, że na drodze ekspresowej zachowanie bezpieczeństwa jest niezwykle ważne, a jednocześnie może być trudne. Dlatego jedną z zasad, o której warto pamiętać, jest wyjście z pojazdu jego prawą stroną, ponieważ z lewej strony kierowcy może grozić potrącenie.

Jak wygląda holowanie?

Kiedy pomoc drogowa dotrze na miejsce awarii, należy odpowiednio zabezpieczyć lawetę i holowany pojazd. Pierwszą czynnością jest oczywiście zaczepienie holu. Następnie w aucie, które uległo awarii, trzeba włączyć światła pozycyjne (świateł mijania nie należy włączać, ponieważ nie zwiększy ono widoczności, może jedynie oślepiać kierowcę lawety). Warto też wiedzieć, że podczas holowania światła awaryjne powinny być wyłączone. Przyczyna jest prosta – inni uczestnicy ruchu drogowego nie będą mogli rozpoznać, jakie manewry będą wykonywane. Ważną informacją jest również to, że zespół pojazdów może się poruszać po drodze ekspresowej z maksymalną prędkością 60 km/h.

W Centrum Pomocy Drogowej AUTO CZOK świadczymy pomoc z zakresu holowania pojazdów w Opolu i na terenie województwa opolskiego. Na tle konkurencji wyróżniamy się tym, że zapewniamy niezawodne holowanie dla wszystkich rodzajów pojazdów. Dzięki temu niezależnie od tego, czy przydarzy się Państwu awaria, jadąc autem osobowym, ciężarowym TIR-em czy autobusem, zapewnimy profesjonalną pomoc w zakresie holowania, naprawy czy wynajmu auta zastępczego.