wymiana opon Opole

Dlaczego co sezon należy wymieniać opony?

Na rynku dostępne są różne rodzaje opon. Możemy wybierać między oponami letnimi, zimowymi i uniwersalnymi. Każdy typ ogumienia jest wyprodukowany dla innych warunków pogodowych i temperaturowych, dlatego zawsze, kiedy zmienia się pora roku, trzeba wymieniać opony. Jeżeli nie chcemy o tym pamiętać, możemy zdecydować się na zakup kompletu opon uniwersalnych, które są stworzone do jazdy przez cały rok. Nie chcemy niespodziewanie tracić kontroli nad samochodem i być zmuszonym do korzystania z usług pomocy drogowej, dlatego zawsze pamiętajmy o zmianie opon.

Jakie właściwości mają opony zimowe?

Zimowe opony są zrobione inaczej niż ich letnie odpowiedniki. Dzięki specyficznej budowie oraz materiałom, z których są wyprodukowane, zapewniają lepszą przyczepność na śliskich, mokrych lub zaśnieżonych nawierzchniach. Ich cechą charakterystyczną jest konstrukcja bieżników (są szersze od bieżników na oponach letnich) zapewniających optymalne odprowadzanie wody oraz szybkie oczyszczanie opon z błota i innych zanieczyszczeń, a także składniki mieszanek materiałów, z jakich są zrobione. Opony zimowe są zdecydowanie bardziej elastyczne od letnich, dzięki czemu w niskiej temperaturze nie twardnieją i gwarantują świetną przyczepność.

Jakie właściwości mają opony letnie?

Latem, gdy na dworze panuje wysoka temperatura, a na niebie bezlitośnie operuje słońce, opony zimowe nie zapewnią nam dobrej przyczepności i zadowalających osiągów. W takich warunkach najlepszym wyborem są opony letnie. Takie opony są dostosowane do jazdy w czasie ciepłych miesięcy zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Są zrobione z innych mieszanek. Nie są tak miękkie i elastyczne jak opony zimowe, dzięki czemu nie zużywają się tak szybko nawet w wysokiej temperaturze. Mają też inną budowę bieżnika oraz szersze rowki odprowadzające wodę, dzięki czemu do minimum zredukowane jest występowanie zjawiska nazywanego aquaplaningiem, czyli utrata przyczepności przez sporą warstwę wody pokrywającą nawierzchnię.

Zmiana opon to rozsądna decyzja

Znając odmienne właściwości każdego rodzaju opon, oczywistym obowiązkiem kierowcy, który dba o bezpieczeństwo swoje oraz swoich pasażerów, jest sezonowa zmiana ogumienia. Jazda cały rok na oponach zimowych albo letnich jest nierozsądną decyzją, która może mieć poważne konsekwencje, dlatego zawsze pamiętajcie o wymianie ich w odpowiednim momencie.