załadowana przyczepa samochodowa

Czym się różni laweta od przyczepy?

Laweta i przyczepa to pojęcia, które często stosowane są zamiennie, co jest błędem, ponieważ różnią się konstrukcją oraz przeznaczeniem. Przyczepa to pojazd, który nie ma własnego silnika i może poruszać się po drodze jedynie wtedy, gdy jest ciągnięty przez samochód, z którym łączy się np. przy pomocy haka holowniczego. Wyróżnia się przyczepy lekkie przeznaczone do transportu ładunków, takich jak np. meble, których dopuszczalna masa całkowita wynosi nie więcej niż 750 kg oraz ciężkie, których całkowita masa dopuszczalna może przekraczać 750 kg, jednak do jej holowania wymagana jest kategoria B+E. Warto zaznaczyć, że masa całkowita przyczepy lekkiej nie może być większa niż masa pojazdu ciągnącego.

Czym jest laweta samochodowa?

Laweta samochodowa to jeden z rodzajów przyczepy. Służy do transportu pojazdów, m.in. samochodów osobowych, ciężarowych oraz maszyn budowlanych, a także łodzi i przyczep campingowych. Wyróżnia się m.in. lawety sztywne, uchylne, piętrowe oraz z najazdem i z burtami. Z kolei eurolaweta to platforma do przewozu pojazdów, która jest połączona bezpośrednio z pojazdem. Do jej prowadzenia wymagane jest jedynie prawo jazdy kategorii B. Zapewnia bezpieczeństwo przewożonym pojazdom i jest łatwiejsza w prowadzeniu niż tradycyjne lawety. Eurolawety są wykorzystywane przede wszystkim przez profesjonalne firmy zajmujące się pomocą drogową. Używane są też do przewozu nowych samochodów, które nie zostały jeszcze zarejestrowane w Polsce oraz do transportu aut zza zagranicy.

Jaka jest różnica pomiędzy przyczepą a lawetą?

Przyczepa i laweta różnią się przede wszystkim przeznaczeniem. Przy pomocy przyczepy nie można transportować samochodów. Lawety, w przeciwieństwie do przyczep, wyposażone są w hamulec najazdowy lub pneumatyczny. Ponadto eurolawety mają własny napęd i często mają dodatkowe wyposażenie, takie jak np. wyciągarki. Dopuszczalna masa przyczepy lub lawety, która może być podpięta do pojazdu, zapisana jest w dowodzie rejestracyjnym. Surowo zabronione jest podpięcie lawety do auta osobowego, ponieważ traktowane jest to jako prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień, dlatego podlega grzywnie, a nawet karze ograniczenia wolności.