ciężarówka na lawecie

Czy samochody ciężarowe można przewozić na lawetach?

Lawety mogą być wykorzystywane do transportu nie tylko aut osobowych, ale też samochodów ciężarowych skrzyniowych, ciężarowo-osobowych, a także ciągników siodłowych i balastowych. Do przewozu TIR-ów stosuje się m.in. lawety dwuosiowe, niskopodwoziowe z ruchomą platformą, wyposażone we wciągarki hydrauliczne o odpowiednim uciągu, pasy i łańcuchy zabezpieczające. Dużą popularnością cieszą się również naczepy semi z wysuwanymi poszerzeniami i trzema osiami, choć można spotkać nawet naczepy z dziesięcioma osiami.

Jakie pojazdy można przewozić na lawecie?

Laweta może być też wykorzystywana do transportu innego rodzaju pojazdów, m.in.: autokarów, autobusów, maszyn budowlanych, ciągników rolniczych, wózków widłowych, koparek, ładowarek, przyczep campingowych, a nawet łodzi i elementów statków. Często jest też stosowana do przewożenia kontenerów, zbiorników, materiałów budowlanych, mebli, urządzeń i robotyki przemysłowej oraz konstrukcji stalowych i drewnianych.

Jakie są zasady przewożenia samochodów ciężarowych na lawecie?

Transport samochodu ciężarowego najlepiej jest zlecić doświadczonej firmie, która zadba zarówno o bezpieczeństwo transportu i ruchu drogowego, jak i o powierzony pojazd. Laweta musi być dostosowana do masy, wymiarów i specyfiki przewożonego auta, a także mieć odpowiednie oświetlenie i oznaczenie.  Istnieje szereg zasad, których należy przestrzegać podczas transportu TIR-a. Dotyczą m.in. maksymalnej prędkości podczas holowania, sposobu zabezpieczenia, a także maksymalnej wysokości i szerokości pojazdu wraz z załadunkiem. W niektórych przypadkach konieczne jest też umieszczenie czerwonej chorągiewki na końcu lawety.