hak holujący

Czy samochód holujący i holowany stanowią zespół pojazdów?

Pomoc drogowa w Opolu świadczy liczne usługi dla aut osobowych i ciężarowych, a jedną z nich jest holowanie pojazdów. Często pojazd holujący i holowany, błędnie nazywane są zespołem pojazdów. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ wyróżnia się inne przepisy dotyczące aut holowanych oraz zespołów pojazdów, czyli pojazdów złączonych w celu poruszania się po drodze jako całość.

Czym jest zespół pojazdów?

Zespół pojazdów to połączenie dwóch lub więcej pojazdów mechanicznych, które są wykorzystywane do transportu osób lub towarów. W Polsce zgodnie z przepisami prawa, zespoły pojazdów są klasyfikowane na podstawie ich konstrukcji, rodzaju ładunku oraz wymiarów i masy. Wyróżniamy kilka typów zespołów pojazdów na polskich drogach, a niektóre z nich to ciągnik siodłowy z naczepą, zestaw drogowy składający się z samochodu ciężarowego i przyczepy oraz zestaw pojazdów specjalistycznych, takich jak dźwigi czy maszyny budowlane. Pojazdy, które są połączone w celu holowania przez pomoc drogową w Opolu, nie są zespołem pojazdów.

Przepisy i wymagania dotyczące zespołów pojazdów

W Polsce, zgodnie z przepisami prawa, każdy zespół pojazdów musi spełniać określone wymagania techniczne oraz bezpieczeństwa. W przypadku zespołów o długości przekraczającej 18,75 metra lub masie całkowitej przekraczającej 40 ton, kierowca musi mieć specjalne uprawnienia oraz zezwolenie na transport. Dopuszczalne wymiary i masy zespołów pojazdów są regulowane przez Kodeks Drogowy oraz Międzynarodowe Porozumienie DOTC (Dotyczące międzynarodowego transportu drogowego ładunków o dużej masie i/lub gabarytach). Głównym celem tych przepisów jest zapewnienie bezpiecznego i sprawnego transportu towarów oraz ochrona infrastruktury drogowej. Kierowcy zespołów pojazdów muszą również przestrzegać przepisów dotyczących czasu pracy oraz obowiązkowych przerw, co ma na celu zapewnienie bezpiecznego i odpowiedzialnego użytkowania pojazdów.