samochód w rowie Opole

Co zrobić kiedy samochód stoczył się do rowu?

Śliska droga czy chwila nieuwagi mogą spowodować, że nasz samochód wpadnie do rowu. Jak wyciągnąć auto, by go nie uszkodzić? Co zrobić, kiedy samochód stoczy się do rowu?

Samodzielne próby wyjechania z rowu

Niesprzyjająca aura potrafi utrudnić życie kierowcom. Opady deszczu, śniegu czy lód na drodze sprawiają, że przyczepność opon do podłoża się zmniejsza i łatwiej jest utracić panowanie nad samochodem i stoczyć się do rowu. Podobny skutek możemy odczuć przy niespodziewanym pojawieniu się zwierzyny na drodze – uciekając często ląduje się na grząskim poboczu.

Jeżeli nasz samochód nie utknął w głębokim rowie, a jedynie lekko się osunął, można próbować samodzielnego wyjazdu lub zwrócić się do znajomego, który nam w tym pomoże. Przy wybraniu tego typu rozwiązania potrzebujemy długiej i grubej liny, którą możemy zamocować do haka holowniczego. Przed rozpoczęciem akcji należy się upewnić, czy w pobliżu nie znajdują się osoby, które mogłyby ucierpieć w momencie zerwania się liny.

Auto wyciągające należy ustawić przodem do pojazdu znajdującego się w rowie – w ten sposób doskonale widzimy pole akcji i możemy szybko reagować. Samochód znajdujący się w rowie powinien mieć ustawione koła na wprost przy rozpoczynaniu wyciągania, ponieważ ułatwi to wykonanie tego zadania. Na początku akcji najlepiej rozkołysać auto, poprzez ciągnięcie i opuszczanie go. W ten sposób zagłębienia, w których utknęło powiększą się, dając większe szanse na wyciągnięcie go. Ostrożne i precyzyjne pociągnięcia powinny wyciągnąć pojazd z rowu.

Należy pamiętać jednak, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze i to ono powinno wyznaczać sposób wyciągnięcia auta. Warto także przemyśleć konsekwencje samodzielnego przeprowadzania akcji, ponieważ brak doświadczenia i najmniejszy błąd może spowodować uszkodzenia auta.

Profesjonalna pomoc drogowa

Jeśli samochód utknął, a sytuacja wymaga pomocy zewnętrznej, warto wykonać telefon do autopomocy. Profesjonalna pomoc drogowa pomoże nam niezależnie od godziny czy dnia tygodnia – pojawi się na miejscu już po pierwszym telefonie. Ich specjalistyczny sprzęt ułatwi wyciąganie samochodu z rowu, dzięki czemu będziemy mogli powrócić do kontynuacji trasy już po kilkunastu minutach. Możemy mieć również pewność, że ich doświadczenie pozwoli na bezpieczną pomoc, bez szkody dla naszego auta. Jeśli zaś w skutek stoczenia się do rowu doszło do uszkodzenia pojazdu i nie nadaje się on już do jazdy, możemy liczyć na holowanie lub jego przewóz lawetą.