trójkąt ostrzegawczy Opole

Awaria samochodu na autostradzie. Co robić?

Awaria samochodu podczas podróży to stresujące doświadczenie, które dodatkowo wiąże się z dużym niebezpieczeństwem. Tak jest w sytuacji, gdy samochód odmówi posłuszeństwa na autostradzie. W tym przypadku nie możemy liczyć na pomoc znajomych lub innych uczestników ruchu, którzy mogliby odholować nasz samochód do najbliższego warsztatu. Nie możemy także samodzielnie zająć się naprawą pojazdu. Wyjaśniamy, jak należy postąpić, kiedy samochód zepsuje się na autostradzie.

Po pierwsze i najważniejsze – właściwe oznakowanie uszkodzonego pojazdu

Specyfika autostrad wymusza odpowiednie postępowanie kierowcy w przypadku awarii samochodu. Jeżeli ze względów technicznych nie możemy kontynuować jazdy z dopuszczoną na autostradzie prędkością, musimy jak najszybciej zjechać na pas awaryjny i odpowiednio oznakować pojazd. Oznakowanie pojazdu uwzględnia ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odległości minimum 100 metrów za niesprawnym samochodem oraz włączenie świateł awaryjnych. Sami także powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo poprzez założenie kamizelki odblaskowej oraz opuszczenie samochodu. Pasażerowie i kierowca nie mogą przebywać w uszkodzonym pojeździe ze względów bezpieczeństwa, nawet gdy jest on prawidłowo oznakowany. Należy pamiętać o tym, aby odejść od pojazdu i przebywać poza barierą, która służy w celu oddzielenia pasa ruchu od pobocza. To bardzo ważne, bo duża prędkość pojazdów, które poruszają się po autostradach, zwiększa ryzyko wypadku.

Po drugie – wezwanie pomocy drogowej

Na autostradzie nie możemy sami zająć się naprawą pojazdu oraz skorzystać z pomocy innych kierowców i odholować naszego samochodu. Przepisy uwzględniają jedynie skorzystanie z lawety i usług pomocy drogowej. Wspieramy kierowców w każdej sytuacji, także podczas awarii na autostradzie, oferując profesjonalną pomoc drogową. Działamy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Odholujemy Twój pojazd lub na miejscu usuniemy drobne usterki. Jeżeli musisz kontynuować podróż, możesz skorzystać z udostępnionego przez nas samochodu zastępczego.